Korunka 19

Obsáhlé téma, ale stručně zde shrnu základní body prevence a podpůrné léčby u nízce rizikové populace, které jsou kombinované s léčebnými protokoly světových kapacit.

Imunita

Je třeba ji budovat komplexně, ne pouze doplňky stravy nebo otužováním, které nedoporučuji. Proč? Obsáhlý článek jsem napsal zde: https://martinzulak.cz/blog/2021/09/17/budujme-imunitu-komplexne/.

Shrnu, že spánek, odpočinek, jídlo, dech jsou velmi důležité. V článku najdete např. dechové testy na celkovou toleranci CO2 a stresový typ dýchání.

Prevence

Je u každého jiná (souvisí s individuální konstitucí). Asi jste si všimli, že každý reaguje na korunku jinak. Nikdo neví, co se s tělem děje a ať lékaři nebo léčitelé, všichni pátrají. Zatím se ukazuje toto:

Horší průběh onemocnění je spojen s: deficitem hořčíku, spánku, obezitou, mužským pohlavím, vyšším věkem, cukrovkou, hypertenzí, CHOPN, kouřením.
To jsou již skoro obecné pravdy. Tedy něco ovlivnit lze (obezita) a něco ne (vyšší věk).

Z těch méně intenzivních řešení radím doplnit hořčík, jehož nedostatek je také spojen s cukrovkou, hypertenzí, nespavostí. Kde ztrácíme hořčík píšu zde: https://martinzulak.cz/blog/2021/05/13/horcik/. A občas zobnout vitamín C.

Infekce

Zde se mi nechce šířit různé hoaxy. Vycházím tedy z praxe dr. Zelenky (který údajně léčil také D.Trumpa a další) a kombinuji z praxe Schüsslerových solí. DECHOVÁ REHABILITACE.

Zelenko protokol, https://vladimirzelenkomd.com/treatment-protocol/

K tomu bych doplnil melatonin, hořčík a isoprinosine (nebo eleuterokok). Nedával tak vysokou dávku vitamínu D (který také snižuje hořčík). Inhalační léčba kortikosteroidy při astmatu se jeví jako dobrá, má-li někdo foukátko ve vašem okolí, začněte ho užívat.

Melatonin prý funguje antivirově, tlumí imunitu a je silný antioxidant. Po světě se rozjíždějí výzkumy na to, jak ho využít při léčbě. Dávkování 3-10mg za den je údajně bezpečné (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7324339/). Stran dávkování melatoninu se provádějí studie (rozmezí 2-50mg denně, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32768490/ ). Dr. Zelenko léčí rovněž melatoninem, ale nevím, proč to tam nenapsal. Větší efekt z něho budou mít obézní a cukrovkáři.

Doplnil bych minimálně Schüsslerovu sůl Ferr phos ve vyšším dávkování, dle dalších symptomů Kali Mur + Nat Phos (průdušky), + Kali Phos (vysoké horečky). Zatím žádným terapeutům Schüsslerových solí se nepodařilo jen solemi vyléčit korunku, ale průběh byl neodborně sledován mírnější. V žádném případě korunku nepodceňujte a navštivte svého lékaře.

Riziko nastává 5-7. den. V těchto dnech už bych imunitu brzdil a nesnažil se ji stimulovat. V těchto dnech může začít bakteriální superinfekce na podkladě poškození plic nebo „asi“ autoimunitní postižení plic z přebujelé reakce. Proto zvyšte 2x dávku vitamínu D, melatoninu. Kdyby vás pobolívaly plíce a bylo to vázáno na jednu polohu, jděte k lékaři na odběry a RTG plic.

Zdá se, že Erdomed, acetylcystein (ACC, Mucobene apod.), glutathion mají také dobré výsledky k lepšímu průběhu korunky, ve smyslu snížení cytokinové bouře. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34448938/ . Za sebe bych přidal také B-komplex.

Publikují se studie, kdy nízce rizikoví pacienti měli po prodělání korunky horší výsledky saturace kyslíkem při pohybových testech. Naopak někteří pacienti s rakovinou stále žijí nebo dokonce ani neměli příznaky. Babo raď….

Co přidat?

Držím se zkušeného výše a do léčby doporučuji zakomponovat vyšší dávky zinku, hořčík, B-komplex, vitamín C a D, melatonin, erdomed, ev. Ferr phos, Nat phos. V eshopu mám produkty, které využívám a doporučuji je i Vám. Jsou navázány v lépe využitelných sloučeninách s minimem přidaných látek, kvalitní produkty. V zinku je i měď, která bývá při vyšším dávkování v nedostatku, tímto se mu předchází. V liposomálním vitamínu C jsou i extrakty šípku a citrusů, navíc nedráždí žaludek.

Hořčík 200mg 1-0-1 pořád
Zinek 30mg (1)0-0-1 na 7 dnů
Liposomální vitamín C 500mg 1-0-1 na 7 dnů
Melatonin 3mg 1-1-1 na 7 dnů
Vitamín D 1000IU 1-0-2 na 7 dnů

Čím více kávy, alkoholu a sladkostí konzumujete, tím více hořčík a zinek. Čím méně spíte tím spíše melatonin, hořčík. Čím méně pestré stravy a nedostatek antioxidantů, tím více vitamínu C. Čím méně sluníčka, tím více vitamínu D, ten užívat vždy (počítám, že máte doma). Čím více vitamínu D, tím se prohlubuje deficit hořčíku. Čím máte více tuku, tím více přidejte vitamínu D (aspoň +20%).

Post-covid, post vakcinace

Je spojen s nedostatkem hořčíku a zinku. Horším stavem buněčných membrán (fosfolipidy), plicní funkcí, mikrotrombotizací apod. Přiznám se, že nevím a u každého bych toto řešil individuálně.

Web české plicní společnosti: http://www.pneumologie.cz/novinka/1834/edukacni-videa-pece-o-pacienty-po-prodelani-covid-19/