Podpůrná léčba sideropenické anémie

Sideropenická anémie je název pro nedostatek červených krvinek v důsledku nedostatku železa. Příčin může být mnoho a nemusí být spojeny přímo s nedostatkem železa v potravě.

J.Novotný, Sideropenická anémie. Med. Pro Praxi 2007; 4(11): 390–394

Nedostatek železa a až potom anémie

Nedostatek železa v organismu se projeví dříve na jiných příznacích než přímo anémie (chudokrevnost). Z toho důvodu, že zásoby železa v organismu jsou využívány především na tvorbu červených krvinek. Když zásoby docházejí upozaďují se další procesy včetně imunitních, metabolických. Nedostatek železa se tak projeví i na zdraví sliznic, trávení (nedostatečné), imunitních reakcích, stavu nehtů a vlasů, celkové únavě, bledosti, sníženou adaptabilitou na chlad.

Pozitivně se na metabolismu železa se podílí rovněž měď, vitamíny skupiny B (hlavně B6), vitamín C.

Negativně vápník, fytáty v celozrnných potravinách, mléčná bílkovina, nadměrné množství zinku, káva, čaj, kakao.

Příčina nedostatku

U lékaře se pátrá po příčině nedostatku železa, je jich mnoho a je třeba udělat specializované krevní testy a v některých případech rovněž pomocná vyšetření sonografií břicha, endoskopií trávicího traktu.

Nejčastěji se jedná o nedostatek u nadměrného gynekologického krvácení u mladších žen. U starších pacientů jsou v podezření krvácející novotvary trávicího traktu.

Z těch méně katastrofických příčin je to nedostatek železa ve stravě nebo látky v potravě blokující jeho vstřebání. Stav žaludku a jeho schopnost vylučovat tzv. vnitřní faktor, který je nezbytný pro přeměnu nevstřebatelného železa na vstřebatelné. Zdraví střeva a zvýšená střevní permeabilita, skryté alergie a intolerance potravin udržují zánětlivé prostředí a v něm se hůře vstřebávají všechny minerály a vitamíny. Nedostatek B-vitamínů v následném procesu krvetvorby a zužitkování železa. Nadměrné množství suplementace zinku odbourává měď, která pak chybí v metabolismu železa.

Podpůrná terapie

Pokud je po lékařském vyšetření příčinou sideropenické anémie nedostatek železa, tak je k dostání mnoho přípravků železa, které mají více či méně nežádoucí účinky na trávení. Zácpa nebo průjmy, bolesti břicha bývají časté.

Přírodní řešení je upravit jídelníček a zlepšit zdraví střev. To záleží na individuální konstituci jedince, které potraviny umí jeho tělo snáze nebo hůře zpracovat. Například lidé typu ohně nemají problém s trávením masa, naproti tomu lidé typu vody mají horší dopady takového jídelníčku. Jak určit svůj typ a co z toho plyne, včetně úpravy jídelníčku můžete zjistit v minikurzu zde: https://form.simpleshop.cz/xqpV/.

Obecné doporučení k lepšímu trávení naleznete v článku zde: https://martinzulak.cz/blog/2017/08/08/strava-a-piti-obecne/

Přidat železo

Schüsslerovy soli

Opakovaně jsem byl i laboratorně přesvědčen, že stačí i samostatně užívané. Jedná se o minerál železa homeopaticky ředěný dle dr. Schüsslera. Ten zjistil, že využitelnost minerálu buňkami je větší, pokud je minerál v roztoku více naředěný – buňka je ho schopna snáze využít. Svůj objev publikoval v díle „Zkrácená homeopatická terapie“ a provozoval svou praxi v součinnosti s lékárníky. Jeho léčba pokračuje v germánských zemích i celosvětově dodnes. Předepisují je lékaři, pediatři, gynekologové napříč státy, kde jsou také registrovány jako léčivé přípravky.

Schüsslerovy soli mají schopnost zvýšení vstřebávání, vyrovnávání vnitrobuněčného deficitu minerálů, ovlivnit jejich pohyb, vylučování a celkovou rovnováhu.

Minerální voda

Může být dalším doplňkem doplnění deficitu železa. Buď samostatně nebo v kombinaci. Jedná se o přírodní zdroj bohatý na železité ionty. Tato varianta je příjemná z hlediska užívání – pije se voda, bez bolestí břicha, zácpy, naprosto přirozeně.

Tablety železa

Tady se nebudu vypisovat, protože je pro mě přirozenější užívání neproblémových a efektivních způsobů výše.

Můj postup

Pokud se bavíme o doplňcích tak, Ferr Phos 1000tbl od Adler Pharma (vyjde cca na 5měsíců) a 2x udělat 14ti denní pitnou kůru pomocí Ferrotone během této doby. Hladina železa se začne doplňovat již v prvním týdnu. Ferr phos komplexně působí také tím, že zastavuje drobné krvácení a tlumí nadměrné gynekologické krvácení.